1.5KE51CA
Manufacturer:
Brightking Electronic
Mfr.Part #:
1.5KE51CA
Datasheet:
Description:
TVS Diodes DO-201AA Through Hole Working Voltage:43.6 V Breakdown Voltage:48.5 V Clamping Voltage:70.1 V Peak Pulse Power:1.5 kW Polarity:Bidirectional
ParameterValue
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
PolarityBidirectional
Working Voltage43.6 V
Output Current1.4 A
Peak Pulse Current21.7 A
Number of Channels1
Breakdown Voltage48.5 V
Clamping Voltage70.1 V
Peak Pulse Power1.5 kW
Voltage ESD Contact8 kV
Voltage ESD Air Gap15 kV